A demonstráció egyben szimpátiatüntetés is volt a lengyel kormány önkéntes nyugdíjprogramja mellett, ezért az esemény helyszínéül a Városligeti fasor Lengyel Nagykövetség előtti részét választották.
A szakszervezetek azért álltak ki a lengyel kormány intézkedése mellett, mert az szerintük – a hazai gyakorlattal ellentétben – a munkavállalók érdekeit képviseli. A konkrét törvényjavaslat, amelyet a lengyel kormány augusztusban nyújtott be a szejmnek, dióhéjban a következőket tartalmazza: úgy alakítanák át az önkéntes nyugdíj-biztosítási rendszert, hogy abba fizessen egy részt a munkavállaló, egy részt a munkáltató, ezt pedig a kormány anyagilag is támogatja.
A szakszervezet szerint nálunk ennek éppen az ellenkezője történik: a béren kívüli juttatások számos elemét megadóztatnák 2019-től.
„Az is fáj, hogy komoly pénzeket akarnak kivenni a zsebünkből, de az is, hogy a korábban fontosnak mondott öngondoskodás már nem fontos a kormánynak”
– mondta a tüntetésen felszólalásában Gál Rezső, az MVM TSZSZ elnöke.
Hozzátette: a szakszervezet aláírásgyűjtést indít az adókedvezmények visszaállítása érdekében.
Az érdekvédők a tüntetést megelőző nyilatkozatukban visszautaltak Varga Mihály pénzügyminiszter 2015-ös mondataira, amikor a pénzügyminiszter még úgy fogalmazott:
„a nyugdíj- és egészségpénztárakkal kapcsolatban a kormány célja egyértelmű, ösztönözni kívánja az öngondoskodás térnyerését. Emellett az állam támogatja az önkéntes pénztári megtakarítási formát is, így a megtakarításhoz kapcsolódó adókedvezményt továbbra is élvezhetik a tagok”
A csütörtöki tüntetésen a lengyel kormány munkavállaló-barát intézkedése mellett a miniszter egykori szavai és az idén elfogadott törvénymódosítások közötti ellentmondásra szerették volna felhívni a figyelmet– nyilatkozta Gál Rezső.
Emellett azzal is kiegészíti mondandóját, hogy a wellness-szállodák tulajdonosainak is kapóra jön a 2019. évi változtatás, mert szállodába menni továbbra is kedvezményes adózású SZÉP-kártya használatával lehet. A béren kívül juttatások adókedvezmény törlésének elszenvedői azonban Gál szerint nagyon sokan vannak. „A munkavállalóknak 2019-ben akár több százezer forint veszteségük lehet. Vesztesek a munkáltatók is, akik törekedtek arra, hogy a munkavállalóknak jó legyen a közérzete, lojálisak legyenek a vállalatukhoz és érzelmileg azonosuljanak vele.”
A szakszervezeti elnök a LIGA Szakszervezetekhez eljuttatott felhívásában további demonstrációkat javasolt, immár a konföderációk szervezésében. Ezekhez, mint írja, a 2018. szeptember 20-i demonstráció résztvevői szívesen csatlakoznának. A tüntetésen egyébként személyesen részt vett Mészáros Melinda a LIGA elnöke, Kordás László a MASZSZ elnöke és Földiák András SZEF elnöke.
A következő hozzászóló Rabi Ferenc, a BDSZ elnöke akinek kiemeltük következő gondolatait: „Tiltakozni jöttünk,mert önkéntes módon beleszóltak a legfontosabb szakszervezeti értékek egyikébe, a szociális párbeszéd függetlenségébe, autonómiájába. Szociális párbeszédet akarunk, a párbeszédben megállapodni, a megállapodásokat kollektív szerződésben rögzíteni! Ezért dolgozunk a globális nagy cégek tulajdonosaival, menedzsmentje képviselőivel szemben, ha kell, akkor kemény fellépésekkel is!”
Ezután dr. Szilágyi József az EVDSZ elnöke szólalt fel és többek között ezt mondta: „Rólunk döntöttek nélkülünk. Innen üzenjük a kormánynak, hogy jó lesz tán szóba állnia velünk, mert türelmünk fogytán. Hiába tiltakoztak a szakszervezeti konföderációk… hiába tiltakoztak az ágazati szakszervezetek, mint az pl. az EVDSZ, BDSZ, vagy mint pl. az MVM Társaságcsoporti Szakszervezet, vagy mint az EON csoport tagjai. Hiába volt értetlenség a munkáltatói szövetségek részéről. Hiába támogatta egyes juttatások megtartását maga a pénzügyminiszter is, vagy a Magyar Nemzeti Bank elnöke. Érdemi egyeztetés nélkül szavazta meg az Országgyűlés a béren kívüli juttatások szabályait. Hagyjuk ezt?Nem hagyjuk!!”
A következő felszólaló Lőrincz László volt a PADOSZ elnöke, aki felolvasta a Felhívást, melyet az alábbi gondolatokkal zárt: „Hisszük, hogy a magyar konföderációk közösen szeptemberben eredményes tárgyalást tudnak folytatni és az adórendszer pozitívan fog megváltozni. És mi lesz, ha mégsem segítenek az észérvek? Akkor lépjetek a hívó szóra! Írjátok alá a tiltakozó jegyzéket, ha azt kéri tőletek a szakszervezet, álljatok ki az igaztokért, ha kell, menjetek tüntetni, ha kell, sztrájkoljatok! Együtt erősebbek vagyunk!”
A tüntetésről készített összefoglaló videó
A beszédek végeztével felszólalók a lengyel Miniszterelnöknek írt levelet – melyet a jelenlévő szakszervezeti képviselők kézjegyükkel elláttak — átadták a Lengyel Nagykövetség képviselőjének.