1.) 2016. október 27-én Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter a Bloombergnek adott interjújában mondta: Öt éven belül 40 százalékos reálbér-emelkedést akar elérni a magyar kormány, hogy orvosolja a munkaerőhiányt és növelje az ország versenyképességét.
2.) 2016. november 3-án Lázár János – a szokásos sajtótájékoztatóján – bejelentette, hogy „Reális a 30-40 százalékos béremelkedés, hogy öt éven belül 30-40 százalékkal emelkedjenek a reálbérek Magyarországon. Hozzátette, a kormány nem fog belenyúlni a piaci folyamatokba. Szerinte 2014-2015-ig az ország úgy tudott versenyképes maradni, hogy alacsonyak voltak a bérek, ám ma már ez tarthatatlan, mert a hazai munkaerő el fogja hagyni az országot.”
3.) 2016. november 24-én Orbán Viktor miniszterelnök személyes részvételével megszületett az VKF szintű megállapodás. Ennek bevezetőjében az szerepel, hogy az „aláíró felek elkötelezik magukat a bérek növelésében és a bérekre rakódó terhek mérséklésében.”
A terhek mérséklésében
4.) 2017. január 18-án a Magyar Nemzeti Fejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára, dr. Fónagy János levelet írt a gazdasági társaságok részére, melyben felszólította a munkáltatókat, hogy folytassanak tárgyalásokat A tárgyalások célja: mielőbb megszülethessenek a helyi bérmegállapodások. Az államtitkári levélben az szerepelt, hogy a közösen dokumentált iratok február 5-éig érkezzenek meg minisztériumba. Ezt követően ÉKF tárgyalásokra került sor, melynek során a szakszervezeti oldal letette javaslatát a 3 évre 30%-os keresetszínvonal növekedést 2017-re 11%, 2018-ra 10%, 2019-re 9% mértékben.
5.) A munkáltató ellenjavaslata drasztikusan alacsony: 2017-re 4%, 2018-ra 2%, 2019-re 0% volt, azzal, hogy évenként esetleges az EBITDA változás függvényében +2%-ra van lehetőség. A szakszervezeti oldal szerint ez elfogadhatatlan és nem felel meg a kormány ígéreteinek. A munkáltatói oldal javaslata miatt bejelentette a munkaügyi konfliktust.
6.) 2017. február 2-án Varga Mihály szakminiszter bejelentette, hogy „6 éves bérfelzárkóztatási programot indított a kormány, melyhez azzal járul, hogy az időszak végére kevesebb, mint felére csökkenti a munkáltatói terheket, sok száz milliárd forintot hagy a munkahelyeket fenntartó gazdasági szereplőknél.” (Magyar Idők)
7.) 2017. február 3-án a munkáltatói oldal javaslatát megemelte 2017 évben 7%, 2018 évben 5%, 2019 évben is 5%-ra. E témában tájékoztató levelet írt az NFM miniszterének. Csiba Péter az MVM Zrt. elnök-vezérigazgatója Pakson bejelentette, hogy mindent megtesz annak érdekében, hogy végső megállapodás kétszámjegyű vagy annak közelébe eső legyen. Kérte a szakszervezeti oldalt, hogy a sztrájkbizottsági tevékenységét függessze fel. Aláírásra került még a 2016-os csoportszintű bérmegállapodásban rögzített egyszeri EBITDA túlteljesítésből származó 50.000,- Ft/fő kifizetés (ez azonban a mai napig nem került kifizetésre, mert a munkáltató vár "a kormány jóváhagyására". A szakszervezeti oldal úgy döntött, hogy a munkáltató kérésére a sztrájkkal kapcsolatos szervezést felfüggeszti és csupán szakértői konzultációk zajlanak a közeljövőben, mely az elégséges szolgáltatásra és a sztrájk társaságcsoport szintű szabályozására vonatkozik. Az ezzel kapcsolatos tárgyalások a munkáltatói oldallal megkezdődtek és folyamatban vannak.
8.) "Brutális béremelés jön minden állami cégnél" - ezt Lázár János jelentette be a kormányinfon 2017. február 16-án, mondván, hogy minden állami cégnél 30%-kal emelkednek a bérek 2019-ig.
9.) 2017. február 20-án dr. Fónagy János az INFO Rádió riporterének kérdésre elmondta, hogy az MVM csoportra is érvényes a 3 év alatt 30%-os bérfejlesztés megvalósításának az elve.
10.) 2017. március 3-án a szakszervezeti oldal újból levelet írt az NFM miniszterének segítségét kérve a konfliktus feloldásában. Ezekre a levelekre válasz nem érkezett. Ezért az MVM TSZSZ támogatására közös levelet írt a miniszternek a LIGA elnöke, dr. Mészáros Melinda és az EVDSZ elnöke, dr. Szilágyi József.
11.) 2017. március 8-án látszólagos fordulat állt be a tárgyalások menetében, ugyanis a NFM minisztere levelet írt az MVM Zrt. igazgatósági elnökének, melyben kérte hogy: „gondoskodjon a munkavállalói érdekképviseletekkel megkezdett tárgyalások lezárásáról, azzal, hogy a bérmegállapodások három éves időtartamra kerüljenek megkötésre… továbbá, hogy a bérfejlesztés mértéke nem haladhatja a 2017. évben 13%-ot, 2017 évben a 12% és 2019. évben az 5%-ot.”
12.) Fentiek alapján a szakszervezeti oldal módosította javaslatát, mely végeredményt tekintve a három évre ugyanúgy 30%-os bérfejlesztést jelent, csak a belső arányokat változtatta meg (13%,12%,5%) a miniszteri levél hatására. A következő tárgyalások során a munkáltatói oldal időt kért a tekintetben, hogy az MVM felső vezetése további egyeztetéseket folytat az illetékes miniszterrel, valamint a MNV Zrt. vezérigazgatójával.
13.) A szakszervezet ledöbbenésére március 17-én a munkáltatói oldal bejelentette, hogy korábbi ígéreteivel és a kormány álláspontjával eltérően továbbra is csak 7-5-5%-ot javasol a következő 3 évre. A tárgyalások során a munkáltató szakértői előterjesztést is bemutatott az MVM Csoport jövőbeni EBITDA témakörében, mely a várható eladósodás miatt szintén aggasztónak tűnt a szakszervezet számára. A munkavállalói oldal gyakorlatilag a hitegetések miatt elveszített másfél hónapot és a munkavállalói elégedetlenség egyre nagyobb mértékben kitapintható.
14.) Az MVM TSZSZ döntött arról, hogy a számára a munkáltatói oldal javaslata elfogadhatatlan, ezért levélben fordult Orbán Viktor miniszterelnökhöz, bemutatva az érveket és segítségét kérte. Ezen levelet tájékoztatásul megküldte Bártfai-Mager Andrea kormánybiztos úrhölgynek, Lázár János miniszter úrnak és dr. Seszták Miklós NFM miniszter úrnak.
15.) A szakszervezet bízik abban, hogy a munkaügyi konfliktus végül tárgyalások útján megoldódik, azonban a tagság elvárása alapján további érdekérvényesítő lépéseket kíván tenni. Ennek első lépéseként napjainkban egy tüntetés előkészítése zajlik, melynek időpontja 2017. március 31, helyszíne a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium előtti útszakasz. Erre vonatkozóan a rendőrségi engedély megérkezett. Ezzel párhuzamosan a tagság körében aláírásgyűjtési akciót indítottunk.
16.) 2017. március 24-én az interneten napvilágot látott egy hír, miszerint dr. Fónagy János NFM államtitkár úr elmondta, hogy az állami vállalatok nagy részénél már megkötötték a bérmegállapodást 3 évre 13-12-5 százalékos mértékben. A 220 állami tulajdonú vállalatból 79 vállalat jelezte, hogy saját forrásból nem tudja megvalósítani a bérfejlesztést, így számukra a 30 százalékos béremeléshez az állam biztosítja a fedezetét. Újságírói kérdésre az államtitkár úr bejelentette, hogy az MVM Csoportnál még nincs megállapodás, azonban a tárgyalások alapján 18-20 százalékos béremelés lehet 3 év alatt a cégnél. Ez az MVM Csoportban dolgozók számára egy üzenet, hogy a minisztérium nem enged az álláspontjából. Ennek okán egyre inkább bizonyos, hogy a 2017. március 31-ére tervezett tüntetés megtartásra kerül, melynek részleteit hamarosan nyilvánosságra hozzuk.